Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Savo namus žmonija rakinti pradėjo tikriausiai dar Kaino ir Abelio laikais. Užraktai, skląsčiai, įvairiausi kabliukai ir spynelės per amžius neatpažįstamai pasikeitė, kuo toliau, tuo sparčiau jie tobulėja.

Šiais laikais spynas galima skirstyti į mechanines ir elektromechanines. Mechaninės spynos komplektą paprastai sudaro spynos korpusas, cilindras, durų rankenos, apdailos detalės. Šiuolaikiniai gamintojai spynų gamybos technologijoje taiko vadinamąją modulinę sistemą, ji leidžia skirtingiems spynų korpusams naudoti įvairius cilindrus, skirtingas durų rankenas ir kitas dalis. Tad su vienu spynos korpusu galima sumontuoti daugiau kaip 2 000 skirtingų spynų komplektų. Tokia sistema pirkėjui leidžia pasirinkti norimą saugumo lygį, patikusias rankenas, spynos formą ir spalvą. Spynų kainos svyruoja nuo keliasdešimt litų iki keliolikos tūks-tančių. Renkantis spyną kaina labai svarbi – prekių, kurios būtų ir pigios, ir geros, tiesiog nėra. Šiuo metu pasaulyje populiarėja ir elektromechaninės spynos. Tokios spynos dažniausiai valdomos elektroniniais pulteliais. Jas galima rakinti tiek įprastu būdu – raktu, tiek ir su nuotolinio valdymo pulteliu. Elektromechaninis užraktas apsaugotas nuo išorinio poveikio elektros srove, jo vidinė pusė atspari karščiui ir ugniai. Penkis saugumo lygius turinti spyna su kablio tipo skląsčiu yra tinkama apsaugoti itin pažeidžiamas socialines grupes – vaikus, pagyvenusius ir neįgalius žmones. Bandymų metu įrodyta, kad kablio tipo skląstis neleidžia iškreipti staktos ir praverti durų, atlaiko didesnę nei dviejų tonų laužimo jėgą. Elektromechaninė spyna kainuoja apie 600 eurų.

Kas lemia saugumą Spynos patikimumą ir tvirtumą lemia ne masė ir sudėtinga skląsčių sistema, o spynos mechanizmo konstrukcija, preciziškas surinkimas ir svarbiausia – naudojamų medžiagų kokybė. Renkantis spyną pirkėjui primygtinai rekomenduojama reikalauti spynos sertifikato, jie išduodami gamintojams, jeigu jų produkcija atitinka pasaulinius saugumo reikalavimus. Šie reikalavimai žymimi numeriu EN 12209. Spynos sertifikatas – tai savotiška spynos „pažymių knygelė“, joje surašyta, kaip tam tikros spynos detalės atlaikė įvairius bandymus ir kokią saugumo klasę spyna atitinka, kokiomis sąlygomis ji skirta naudoti ir ar galima ją dėti į ugniai atsparias duris. Kiekviena sertifikuota spyna korpuse turi CE ženklą arba lipduką su CE žyma ir papildoma informacija. Ženklas CE reiškia, kad prieš pristatant spynas į prekybos vietas, su jomis atliekama įvairiapusių bandymų ir išsiaiškinama, ar jos atitinka vienuolika reikalavimų. Spyna, atitinkanti saugumo reikalavimus, yra paženklinta 11 skaičiukų. Spynos saugumo lygis nustatomas pagal tai, kada spyna, gręžiama, pjaustoma ar kitaip naikinama, „pasiduoda“ bandymams ją atrakinti. Nustatant ilga-amžiškumo kriterijų aiškinamasi, kiek kartų reikėtų atrakinti, užrakinti bei varstyti duris, kol spyna pradės dėvėtis. Saugos patikros metu tiriama, ar kuris nors spynos elementas (pavyzdžiui, rankena) nekelia alergijos. Priešgaisrinės saugos bandymais tikrinama, ar nė viena spynos detalė gaisro metu neišsilydys ir neužtrenks durų. Išbandymus atlaikiusių spynų gamintojai gauna ir minėtą sertifikatą.

Kaip išsirinkti spyną  Daugybe skaičiukų ir simbolių išmargintus spynų sertifikatus paprastam pirkėjui suprasti iš tiesų sunku. Todėl renkantis spyną patartina išklausyti spynų pardavėjų patarimų. Dar geriau, jei pirkėjas gali skirti truputį laiko ir įvertinti ne vieno, o kelių pardavėjų nuomones įvairiose prekybos vietose. Taip pat būtų labai naudinga ir pačiam pirkėjui pasirinkti papildomos informacijos iš interneto ar specializuotų leidinių. Štai dar keletas patarimų, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis kokybišką ir saugią spyną. Renkantis spyną kaina labai svarbi – prekių, kurios būtų ir pigios, ir geros, tiesiog nėra.

  1. Gamintojas ir valstybė, iš kurios spynos importuojamos, – spynos iš trečiojo pasaulio šalių dažniausiai yra ne itin vykusios vakarietiškų standartų spynų kopijos, saugumu ir kokybe neprilygstančios originaliai produkcijai. Kopijos gaminamos iš pigesnių ir silpnesnių medžiagų, tačiau siekiama, kad išoriškai jos būtų kiek įmanoma panašesnės į originalus. Jos gerokai pigesnės, tačiau prastos. Vertėtų rinktis tik originalius gamintojų daiktus. Be to, užraktų gamintojai pagrindinius spynos elementus (spynų korpusus, cilindrus ir raktus) ženklina savo vardu. Jeigu norite duryse turėti originalią spyną, atkreipkite dėmesį, ar visi spynos elementai turi gamintojo žymą. Priešingu atveju galite gauti iš neaiškios kilmės dalių sukomplektuotą spyną ir jos tik koks vienas elementas gali būti originalus. Daug netiesioginės informacijos apie durų bei spynų kokybę gali pasakyti ir šiems gaminiams suteikiamas garantinis laikotarpis.
  2. Raktų patentas – patartina rinktis spyną, kurių raktai patentuoti. Tokių raktų dublikatai gaminami tik pateikus raktų identifikacijos kortelę, tokios gaunamos tik kartu su patentuotais raktais. Tai apsaugo nuo nesankcionuotos rakto kopijos gamybos ir yra tarsi savotiškas rakto pasas, įrodantis, kad kortelės savininkas yra ir raktų savininkas.
  3. Spynos skląsčio forma – tradiciniai liežuvėliai esti tiesūs, tačiau patartina rinktis spynas su kablio formos skląsčiu. Saugumas, tyliai veikiantis rakinimo mechanizmas, galimybė patikimai rakinti duris – tai tik keletas spynų su kablio formos liežuvėliais pliusų. Toks skląstis itin tinkamas, jei turite medines duris. Medinės durys dažniausiai išlaužiamos išlenkus staktą, nes taip atpalaiduojamas tiesus spynos liežuvėlis. Kablys tokiu atveju suteikia papildomą apsaugą, jis neleidžia net ir išlenkus staktą atverti durų.
  4. Kaina – juokingas argumentas, kai teigiama, kad 55 litus kainuojanti spyna yra saugi – vien tik apsauginis jos cilindras kainuoja daugiau.

Viena ar dvi spynos Saugumo sumetimais duryse rekomenduojama įstatyti dvi spynas. Vieną – kuri užsirakina iš vidaus paprastu skląsčiu, suktuku. Antrąją spyną – patikimą, rakinamą tiktai raktu tiek iš vidaus, tiek ir iš išorės. Raktu iš abiejų pusių rakinama spyna garantuoja, kad vagis, patekęs pro langą, tuo pačiu keliu turės ir sprukti, tad kartu neišsineš visko, kas papuola po ranka. Tačiau tokią spyną gali būti sunku įveikti ir pačiam savininkui, jei namuose kyla gaisras ar kitokia avarija. Dėl to patariama įtaisyti ir antrąją suktuku rakinamą spyną, ją naudoti patogu patiems šeimininkams, esantiems namuose. Kita vertus, dviejų spynų sistema taip pat turi trūkumų. Skląstis dažnai pakabinamas pernelyg aukštai ir vaikai jos nepajėgia pasiekti. Arba pasirenkamos netinkamos geležinės skląstys, jos sukelia nemažai sunkumų. Nenorint apsunkinti vaikų daugybe skirtingų užraktų bei raktų, vietoj dviejų spynų galima įsigyti ir vieną – turinčią iš vidinės pusės ir suktuką, ir raktą. Būnant namie, galima atsirakinti ir užsirakinti duris suktuku, o paliekant namus tuščius juos galima užblokuoti taip, kad niekam be rakto nepavyktų atidaryti durų. Vienos spynos užtenka tik tuomet, kai spyna turi abi funkcijas – tiek rakinimo raktu, tiek suktuko. Vienas raktas visiems namams Tai vadinamoji karališkojo rakto sistema – visas duris galima atrakinti tuo pačiu raktu, nereikia nešiotis kelių arba viso raktų ryšulio. Ši sistema gali jungti labai didelį skaičių durų ir rakinamos jos bus taip, kaip pageidausite. Suprantama, raktus, kaip ir kiekvieną svarbų daiktą, būtina saugoti. Pametus raktą, galintį atidaryti visas namų duris, tikriausiai patirsite daugiau nuostolių nei tuo atveju, jei prarastas raktas skirtas tik vienerioms durims. Tačiau pasaulyje jau rastas sprendimas, ką pasiūlyti žmonėms tokiais atvejus, ši tendencija pasiekė ir Lietuvos rinką. Dabar jau parduodama tokių spynų, kurių net ir dingus raktams nereikia keisti – patentuotas elektroninis spynos cilindras kompiuteriu gali būti perprogramuojamas taip, kad dingęs raktas spynos jau nebeatrakins. O savininkui spynos pardavėjas suteikia naują raktą, atitinkantį perprogramuoto spynos cilindro programą. Tokiu atveju nei spynos, nei cilindro keisti niekada nereikia. Saugumo sumetimais duryse rekomenduojama įstatyti dvi spynas.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x