Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Keraminių medžiagų deformacija dėl temperatūros pokyčių ir drėgmės yra viena mažiausių, palyginti su kitomis sienų statybai naudojamomis medžiagomis. Labai svarbi keramikos savybė yra maža vandens garų absorbcija iš aplinkos oro ir nedidelis vandens judėjimas medžiagos kapiliarais.Keraminių gaminių džiovinimo ir degimo metu nesusidaro viena kryptimi išsidėsčiusių kapiliarų, kuriais vanduo galėtų judėti.

Pastatų sienų statybai ilgą laiką buvo naudojamos keraminės plytos, tačiau, kintant statybos darbų technologijai ir brangstant energijai, kuri naudojama statybinių medžiagų gamyboje, pačioje statyboje ir pastatų eksploatacijai, atsirado poreikis gaminti lengvesnius, mažiau energijos ir darbo sąnaudų reikalaujančius keraminius gaminius. Dėl to buvo pradėti gaminti tuštymėti keraminiai blokai.

Keraminio bloko kiaurymių išdėstymas yra labai svarbus didinant šiluminę varžą. Kiaurymių išdėstymo kryptis turi būti statmena šilumos srautui, praeinančiam per keraminių blokų mūrą. Esant tokiai bloko konstrukcijai šilumos srauto kelias tarp vidinio ir išorinio bloko paviršiaus tampa gerokai ilgesnis, todėl bendras šilumos perdavimas per bloką sumažėja.

Siūlės – šalčio tiltai Didelių matmenų blokų mūras turi kur kas mažiau mūrijimo siūlių negu plytų mūras. Tai leidžia ne tik sumažinti mūryti sunaudojamą skiedinio kiekį, bet ir gerina viso mūro sluoksnio šilumines savybes. Mūrijimo skiedinys yra daug laidesnis šilumai negu keraminis blokas, todėl dauguma šiuo metu gaminamų keraminių blokų mūro skiediniu rišami tik horizontalia kryptimi. Vertikaliai blokai sujungiami juose suformuotomis įlaidomis. Tai padidina keraminio bloko šiluminę varžą ir mūro darbų spartą. Likę nedideli vertikalūs tarpeliai tarp blokų sandarinami mūro tinkavimo metu.

Keraminiai blokai ypač patogi medžiaga ūkinių pastatų arba patalpų, kuriose bus palaikoma žemesnė nei gyvenamųjų patalpų temperatūra, sienų statybai. Pavyzdžiui, garažų, sandėlių ir kitų ūkinių patalpų, kuriose reikalinga ne žemesnė kaip 4oC temperatūra, sienos gali būti mūrijamos iš 30–40 cm storio keraminių blokų be jokio kito papildomo termoizoliacijos sluoksnio.

Mažesnio storio keraminiai blokai gali būti naudojami trisluoksnių mūro sienų su termoizoliaciniu sluoksniu išoriniam sluoksniui mūryti. Kadangi toks mūras turi nedaug mūrijimo siūlių, per jį gerokai mažiau judės vanduo į vidinius sienos sluoksnius, t. y. termoizoliacijos medžiagos bus geriau apsaugotos nuo drėgmės.

Trisluoksnės mūro sienos su keraminiais blokais iš išorės turi būti aptinkuotos prieš pirmąjį šildymo sezoną, nes dėl vėjo slėgio pro vertikalias skiediniu neužpildytas siūles bus prarandama dalis šilumos. Kaip ir vykdant kitus išorės tinkavimo darbus, turi būti pasirinktas toks tinkavimo laikas ir tokios sąlygos, kad išorinis keraminių blokų mūro sluoksnis būtų drėgnas. Vienas didžiausių tokio mūro pliusų yra tas, kad patys keraminiai blokai menkai deformuojasi dėl temperatūros pokyčių ir drėgmės, dėl to išorinio mūro sluoksnio deformacija yra nedidelė ir reikia mažiau deformacinių siūlių negu kitų medžiagų mūro tinkuotose sienose.

Keraminiai blokai gali būti naudojami ir sienų, kurios apšiltinamos termoizoliacijos medžiagomis iš išorės su plonasienio tinko apdaila, laikančiajam sluoksniui mūryti. Keraminio bloko vandens garų laidumas yra nedidelis, o siūlių kiekis taip pat mažas, todėl per šildymo sezoną pro blokų mūrą praeinantis van-dens garų kiekis yra tolygus ir nedidelis, nesusidaro sąlygų drėgmei kauptis prie apdailinio tinko sluoksnio.

Statybos metu sunku išvengti sienų statybai naudojamų medžiagų arba paties mūro sudrėkimo dėl kritulių, taip pat dėl kitų statyboje naudojamų drėgnų medžiagų. Jeigu masyvios ir vientisos struktūros medžiagos džiūsta lėtai, 1–3 šildymo sezonus, tai keraminiai blokai dėl juose esančių kiaurymių ir nestorų keraminių šukių sluoksnelių ne tik neįgeria daug drėgmės, bet ir kur kas greičiau išdžiūsta. Pasirinkęs pastato sienų statybai keraminius blokus namo savininkas turės tvirtą, šiltą ir ekonomišką namą, pratęs gilias keraminių medžiagų naudojimo statyboje tradicijas.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x