Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Prieš užsakant medžiagas mūro darbams pirmiausia kyla klausimas: kiek reikės pirkti plytų ar blokelių. Žinant, kiek kvadratinių metrų užims mūrinės sienos, suskaičiuoti nesunku. Pirmiausia reikia apskaičiuoti, kiek blokelių ar plytų bus viename kvadratiniame metre. Skaičiuojant matavimo vienetu reikia pasirinkti metrą. Prie blokelio aukščio (h1) pridedame horizontalios siūlės aukštį (h2) – (h1+h2 = h), o prie blokelio ilgio (a1) pridedame vertikalios siūlės, jei ji bus, plotį (a2) – (a1 + a2 = a). Šiuos skaičius dalijame iš vieneto: 1/h/a = b. Skaičius b ir parodys blokelių skaičių viename kvadratiniame metre. Padauginę jį iš kvadratinių metrų sužinosime, kiek reikės blokelių namui pastatyti. Blokelių rekomenduojama pirkti apie 2–5 proc. daugiau, negu suskaičiavote, nes užbaigiant eilę ar prie angų blokelius reikės pjauti, skelti.

Skiediniai ir pagrindas

Dažniausiai tradiciniam plytų mūrui naudojamas sudėtinis cemento ir kalkių skiedinys. Gali būti naudojami ir paprasti (cemento, kalkių ir molio) skiediniai.

Silikatinius ir akytojo betono blokelius dėl jų matmenų tikslumo taip pat galima mūryti cemento ir kalkių skiediniu arba plonasluoksniu skiediniu, liaudiškai vadinamu klijais. Mūrijant pastaruoju, sumažėja išlaidos sienų vidaus apdailai: užtenka plono tinko sluoksnio ir galima dažyti ar klijuoti tapetais. Keraminius ir keramzitinius blokus mūryti galima tik naudojant cemento ir kalkių skiedinį.

Prieš pradedant mūryti sienas reikia pasirūpinti, kad pagrindas, ant kurio pradėsite mūro darbus, būtų švarus. Kad sienos būtų apsaugotos nuo kapiliarinės drėgmės, kylančios nuo šlapio grunto, privalu įrengti hidroizoliacijos sluoksnį. Specialistai rekomenduoja kloti tam skirtą elastingą, profiliuotu paviršiumi pamatų plėvelę. Ji nepraleidžia kapiliarinės drėgmės į sienas, neplyšta, profiliuotas paviršius užtikrina gerą skiedinio sukibimą su pagrindu.

Darbų seka

Kai pagrindas paruoštas, galima pradėti mūryti sienas. Pirmiausia, statybininku žargonu kalbant, reikia „pakelti“ kampus. Kampų vertikalumas tikrinamas svambalu arba gulsčiuku, eilių horizontalumas – gulsčiuku. Kai du mūrijami kampai „pakilo“ maždaug iki 0,6–1,2 m, tarp jų mūrijamos sienos eilės. Kad eilės būtų tiesių linijų, tarp kampų įtempiama plona virvutė.

Mūrijant labai svarbu, kad kiekvienos eilės plytos dengtų žemiau esančios plytų eilės vertikalias siūles. Tuo atveju slėgis pasiskirsto vienodai žemiau esančiose mūrinio eilėse ir daro jį monolitišką. Tokia pat taisyklė galioja ir blokeliams.

Taip pat svarbu tinkamai „surišti“ kampus. Blokelių sienų kampuose perrišos dydis turi būti ne mažesnis kaip bloko plotis. Mūrijant kvadratinius blokus, privaloma kiekvieną kampą armuoti nerūdijančiąja viela.

Be abejo, gali atsitikti, kad ši taisyklė bus pažeidžiama dėl architektūrinių sumanymų. Tuo atveju reikės imtis priemonių mūrui sustiprinti, pavyzdžiui, armuoti.

Armuojant mūrines konstrukcijas, jei jos vėliau bus tinkuojamos, armatūros galai turi išsikišti 2–3 mm vienoje iš vidinių mūrinio plokštumų, nes taip bus lengviau kontroliuoti armavimą.

Fasado mūras

Apdailos mūro broką dažniausiai nulemia ne plytos, o atmosferos vandenį praleidžiančios sienų siūlės. Tad siūlėms, mūrijant namo fasado plytas, reikia skirti daug dėmesio. Iš fasado pusės siūles reikia gerai sutankinti iki 15–20 mm gylio. Pageidautina, kad siūlių paviršius būtų sulygintas su plytų paviršiumi. Nerekomenduojama iškraipyti siūlių formos.

Mūrijant reikia saugoti sienas, kad lietaus vandens nepatektų ant plytų. Dėl to mūrijamos sienos uždengiamos plėvele ar kita hidroizoliacijos medžiaga.

Lauko sienoms mūryti rekomenduojama naudoti specialius hidroizoliacinius mišinius. Lauko sienų ilgaamžiškumui padidinti gamintojai rekomenduoja ištepti sienas iš fasado pusės hidrofobiniu skysčiu, nes tai apsaugo jas nuo įmirkimo. Šiuo hidrofobiniu skysčiu prieš mūrijimą apdorojus keramines apdailos plytas galima išvengti druskų dėmių sienose.

Mūrijant fasado apdailą, turi būti paliekamas vėdinti skirtas oro tarpas tarp apdailos mūro ir šilumos sluoksnio. Jis turi būti ne mažesnis nei 4 cm. Jeigu vėdinti skirto oro tarpo nebus, tai lietaus vanduo, patekęs per siūles, skverbsis gilyn ir drėgmės pateks į šilumos izoliacijos sluoksnį, mažės šiluminė varža. Be to, kai temperatūra bus neigiama, plytų siūlėse ir plytose esantis vanduo užšąla ir taip ardo plytas. Tarp laikančiojo ir apdailos mūro taip pat turi būti įrengti nuo korozijos apsaugoti metaliniai rišiniai. Lauko sienų ilgaamžiškumą padidina ir tinkamai sumontuota lietaus vandens nutekėjimo nuo stogo sistema.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x