Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Gyveni lauke, bet šilta“, – toks, pasak specialistų, didžiausias stiklinių namų pranašumas. Stiklas, kaip fasado konstravimo medžiaga, patrauklus ir dėl to, kad leidžia matyti nuolat besikeičiantį gyvą miesto ar gamtos paveikslą, suteikia daugiau šviesos, sukuria atvirumo pojūtį.

Įrengti stiklo fasadą dažniausiai sumano modernumo, naujų sprendimų, gražaus estetinio vaizdo ieškantys architektai. Šios konstrukcijos populiarios statant šiuolaikinius individualius namus, prestižinius butus, įrengiant dideles vitrinas, žiemos sodus. Stiklo fasadai ypač tinkami pastatams, kylantiems sklypuose su atsiveriančiu gražiu vaizdu. Projektuojant komercinius pastatus dėl stiklinių fasadų apsisprendžiama ne tik dėl grožio, bet ir dėl gana greito įrengimo tempo. Sumontuojamas gelžbetonio karkasas ir visas pastatas iš lauko „aprengiamas“ stiklu.

Populiariausias – aliuminis

Stiklinius fasadus pagal rėmų tipą būtų galima suskirstyti į aliuminio konstrukcijos, medžio, berėmius ar kombinuotojo tipo. Anot specialistų, dabar populiariausi aliuminio stiklo fasadai, juos galima išvysti kone visuose administracinės ir prekybos paskirties pastatuose. Be to, aliuminio konstrukcijų stiklinių fasadų kaina mažesnė negu medžio ar berėmių konstrukcijų. Medžio fasadai brangesni, nes yra daugiau technologinių procesų, sudėtingiau juos montuoti. Mediniai paviršiai lepesni negu aliuminiai, juos reikia labiau saugoti gamybos, transportavimo ir statybos metu. Medinių stiklo fasadų kaina yra apie 20–30 proc. didesnė negu aliuminio konstrukcijos. Medinių fasadų ir medinių langų gamintojai dažniausiai akcentuoja tai, kad mediniai stiklo fasadai, nors ir brangesni, yra natūralesni negu aliuminio sistemos. Berėmiai lauko stiklo fasadai yra labiau dekoratyvūs ir montuojami kaip antrasis fasadas. Gali būti įrengiami dvigubi stiklo fasadai, jo pirmas fasadas tradicinis – aliuminio ar medžio, o antras – berėmio stiklo. Tai pakabintas ir pritvirtintas stiklo lakštas.

NUSPRENDUS ĮRENGTI STIKLO FASADUS BŪTINA ATKREIPTI DĖMESĮ Į ŠIUOS DALYKUS:
1. fasado tipo pasirinkimą: kokia bus konstrukcija – aliuminio, medžio;
2. projektinius sprendinius: prie kokių pastato konstrukcijų bus tvirtinami fasado rėmai, kokio dydžio bus stiklai ir judamosios fasado dalys;
3. rangovo pasirinkimas: kiek įmonė turi patirties projektuoti, gaminti ir montuoti tokio tipo konstrukcijas;
4. eksploatacijos išlaidos: papildomi šilumos nuostoliai, išlaidos patalpoms vėsinti, fasadų plokštumoms valyti.

Ne tik šildyti, bet ir vėdinti

Specialistai pažymi, kad svarbiausia, jog stiklo fasadai būtų profesionaliai suprojektuoti ir profesionaliai įrengti. Ir projektuojant, ir montuojant galima padaryti daug klaidų ir jos paskui gali brangiai kainuoti. Jei stiklinis fasadas yra netinkamai sujungtas su kita konstrukcija, gali kilti rūpesčių dėl sandarumo. Tada gali pradėti skverbtis drėgmė, atsiranda šalčio tiltų. Nors stiklas – tikrai ne mūrinė siena ir jo šiluminė varža mažesnė, tačiau didelių šilumos nuostolių bijoti nereikėtų. Išeitį galima rasti pasirenkant dviejų trijų kamerų stiklo paketus, apskaičiuojant, kiek reikia didinti sienų varžą, kad būtų kompensuota šiluma, prarandama pro langus. Fasadų su trigubais stiklais varža prilygsta 7–8 centimetrų akmens vatos izoliacijos sluoksniui. Kur kas didesnė problema – perkaitimas, tad įrengiant stiklinius fasadus namuose teks pasirūpinti ir gera vėdinimo sistema. Blogiausiai, kai į stiklus šviečia vakarinė saulė, nes ji krinta beveik 90 laipsnių kampu, o kuo statmenesnis spindulys, tuo jis smarkiau šildo. Stiklo fasadų priežiūra nėra itin sudėtinga – priklausomai nuo pastato vietos juos teks kelis kartus per metus nuvalyti, o varstomąsias dalis – sutepti. Jei šalia vyksta nesibaigiančios statybos ar pastatas yra prie intensyvaus eismo gatvių, valyti teks dažniau. Be to, dažniau valyti teks skaidresnius stiklus.

Atsargiai – dūžta!

Ypač daug dėmesio renkantis stiklinius fasadus reikėtų atkreipti į saugumą. Vakarų Europoje priimta, kad išorinėje pusėje stiklas turi būti grūdintas, ir jei jis išdaužiamas arba pats sudūžta, subyra į smulkius gabaliukus nesužalodamas žmonių. Tačiau Lietuvoje, specialistų duomenimis, apie 80 proc. statytojų renkasi paprastą stiklą. Norint saugių stiklo fasadų mokėti teks brangiau – vienas kvadratinis grūdinto stiklo metras kur kas brangesnis negu paprasto.

Nors stiklas – tikrai ne mūrinė siena ir jo šiluminė varža mažesnė, tačiau didelių šilumos nuostolių bijoti nereikėtų.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x