Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Kaip apšviesite namą, turėtumėte numatyti įsigiję namo projektą. Jei projekto architektas kuria ir patalpų dizainą, jis pasiūlo apšvietimo schemas, derančias prie būsimo interjero. Nustačius patalpų paskirtį, reikia išvedžioti tam tikrą elektros laidų kiekį, apsispręsti, kur bus jungikliai.

Šviesos šaltiniai skirstomi į nukreipiamuosius ir išlyginamuosius. Dažniausiai šviesos srauto specifiką lemia naudojama lemputė ir šviestuvo gaubtas. Įvairūs šviesos šaltiniai sukuria nevienodą įspūdį, pavyzdžiui, kaitrinių lempučių skleidžiama geltona šviesa kuria jaukumo atmosferą, o halogeninių ir liuminescencinių lempų balta šviesa gali būti nemaloni.

Liuminescencines lempas, kurių šviesos srautas penkis kartus intensyvesnis nei kaitrinių, siūloma naudoti apšviečiant plokštumą ar objektą stipriu šviesos srautu, taip pat nuolatiniam apšvietimui.

Ekonomiškesnes halogenines lemputes (20 W halogeninė lemputė atitinka 120 W kaitrinę) patogu naudoti, kur reikia pastovaus apšvietimo. Į halogenines lemputes yra įmontuotas reflektorius, jis koncentruoja šviesą ir ji tampa akinama, todėl patariama nenaudoti atvirų halogenų (taip pat ir kryptinių) ten, kur žmonės mėgsta atsipalaiduoti, pavyzdžiui, virš vonios.

Dažniausia klaida – nepakankamai apšviečiamas virtuvėje maisto ruošimo paviršius, čia rekomenduojamas 700 liuksų šviesos

Apšvietimo klaidos

Visuomeninėms ar gamybinėms patalpoms galioja apšvietimo normos, o nuosavų namų šeimininkams yra sudarytos rekomendacijos – liuksų kiekis paviršiui.

Dažniausia klaida – nepakankamai apšviečiamas virtuvėje maisto ruošimo paviršius, čia rekomenduojamas 700 liuksų šviesos srautas. Nors šiuolaikiškų baldų gamintojai į juos įmontuoja ir apšvietimą, tačiau rekomenduojama virtuvės darbo vietą papildomai apšviesti po sieninėmis spintelėmis paslėptomis lempomis.

Vyrauja tendencija mažinti šviesos kiekį miegamuosiuose – apsiriboti sieniniais šviestuvais ir toršerais, tačiau to specialistai nerekomenduoja, mat stipresnės šviesos reikia higienos sumetimais, be to, kiekvienoje patalpoje kartu su šeimininkų sumanyta apšvietimo sistema turėtų būti įrengtas ir funkcionalus apšvietimas. Lovos paviršiui apšviesti rekomenduojama 500 liuksų šviesa.

Skaityti skirtoje vietoje šviesa turi būti įrengta pečių lygyje, o stalines lempas patartina rinktis aukštesnes, svarbu, kad šviesos kritimo kryptį būtų galima reguliuoti.

Svarbiausia apšviečiant vonios kambarį ir baseiną – hermetiški gaubtai. Šviestuvo hermetiškumo klasės turi atitikti ir saugumo reikalavimus: IP44 ir aukštesnius. Veidrodžio zonai reikalingas ne tik horizontalus, bet ir vertikalus (sieninis) apšvietimas. Klaida – nukreipti šviesos srautą tiesiai į veidrodį.

Netinkamai apšviesta namo laiptinė gali kelti daug rūpesčių. Rengiant šviestuvus ant laiptų pakopų negalima montuoti luboms skirtų halogenų. Ant pakopų ar jų šonuose įstatomi šviestuvėliai turi būti atsparūs smūgiams. Nusiteikite, jog įrengę šviestuvus laiptų pakopose daugiau dėmesio turėsite skirti švarai – ant apšviestų pakopų matomos net ir menkiausios dulkelės.

Visuomeninėms ar gamybinėms patalpoms galioja apšvietimo normos, o nuosavų namų šeimininkams yra sudarytos rekomendacijos – liuksų kiekis paviršiui.

Lauko apšvietimas

Lauko apšvietimui patartina naudoti nukreipiamąją šviesą, nepaprastai gražiai namo architektūrines subtilybes ir sodo augmeniją išryškins paslėptas apšvietimas. Kiemui apšviesti siūloma naudoti ekonomiškus ir su didele šviesos sklaida metalo halogenus arba natrio lempas. Pastarosios itin gražiai apšviečia augmeniją. Prieangį geriausia apšviesti neakinama paslėpta šviesa.

Lauko šviesos valdymas gali būti automatinis, paremtas judesio davikliais, fotoelementais.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x