Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Kompiuteriai, ryšio priemonės, buitiniai prietaisai – jų vis daugėja, jie sudėtingėja. Ir visi susieti paslaptinga daugybe laidų ir kabelių. Statant namą elektros instaliaciją reikia suplanuoti iš anksto

Dažniausiai besistatančiojo namą rūpesčiai prasideda nuo elektros įvado. Reikia turėti omenyje, kad už įvado galingumą elektros skirstomiesiems tinklams tenka mokėti pinigų – prisidėti prie tinklų plėtros. Todėl reikia apskaičiuoti bent jau apytikriai reikalingą galingumą. Norėdami apšviesti patalpas, reikalingą galingumą galime nustatyti plotą kvadratiniais metrais padauginę iš 30 W/m2, t. y. 150 m2 namo ar buto plotui reikėtų 150 x 30 = 4 500 W, arba 4,5 kW galingumo. Jei galvojate apie itin sudėtingą apšvietimo sistemą, galingumą reikėtų didinti pusantro karto, t. y. skaičiuoti 45 W/m2. Šiuo atveju reikalingas galin-gumas būtų skaičiuojamas taip: 150 x 45 = 6.750 W = 6,75 kW.

Nemažai galingumo reikia buitiniams prietaisams. Elektrinei skalbyklei reikia 2 kW, indaplovei panašiai, elektrinė viryklė gali pareikalauti 4 kW. Gerai šiuolaikinei orkaitei, įkaistančiai per 20 sekundžių, gali reikėti ir 10 kW ar daugiau. Todėl būtina nepamiršti visų būsimų elektros vartotojų ir juos įvertinti. Dažniausiai išvardyti prietaisai visi vienu metu neįjungiami, todėl jų instaliuotą galingumą galima dauginti iš 0,5. Taip planuojant naudoti 2 kW skalbyklę, 2 kW indaplovę, 10 kW orkaitę ir 4 kW viryklę galingumą reikėtų planuoti taip: (2 + 2 + 10 + 4) x 0,5 = 9 kW. Visa tai reikia sumuoti su apšvietimo galingumu.

Jei ketinate elektrą naudoti patalpoms šildyti, reikiamą galingumą privalu įvertinti papildomai. Šiuo atveju netaikomas koeficientas 0,5. Elektros energijos skaitiklį pasirinkite dviejų tarifų. Tai atpigins elektros energiją naktimis bei savaitgaliais ir padės taupyti pinigus. Pasirašant sutartį su elektros tinklais reikia deklaruoti, jeigu naudosite elektrinę viryklę, tada bus pritaikytas lengvatinis elektros energijos mokesčio tarifas.

Įvadinis apskaitos skydelis montuojamas lauke prie sklypo, kad elektros skirstomųjų tinklų darbuotojai galėtų pasižiūrėti, ką jis rodo. Jei namas dviejų ar daugiau aukštų, kiekviename aukšte rekomenduojama statyti pask i r s tymo skydelius: tai sutaupys kabelių ir sumažins galimą painiavą. Be to, rekomenduojama užsakyti vidaus elektros tinklų projektą: tai ne tik padės nustatyti reikalingą galingumą, planuoti ir teisingai nuvesti maitinimo ir valdymo kabelius, sutaupys pinigų ir nervų, bet ir ypač bus naudinga po kelerių metų ką nors remontuojant ar rekonstruojant patį namą. Kartais galima projektą sudaryti ir pagal faktinį kabelių ir imtuvų išdėstymą projektuotojui bendraujant su montuotoju.

Apsauga

Skydelyje montuojama apsauga nuo antįtampių. Tai būtina jūsų saugumui, jei elektros įvadas eina nuo orinės linijos. Skydelyje montuojami specialūs automatiniai jungikliai didesnio pavojingumo patalpoms (voniai, rūsiui), lauko apšvietimui bei kilnojamiesiems prietaisams. Tai automatiniai jungikliai su diferencine srovės nuotėkio apsauga. Jie iškart išjungia įtampą grandinėje, jei joje atsiranda srovės nuotėkis, galintis kelti pavojų gyvybei. Jei naudojate elektrinį šildymą, įrengiant skydelius reikia turėti omenyje, kad šildymo maitinimui reikėtų tiesti atskirą liniją, kad vasaros metu šildytuvus būtų galima atjungti nuo tinklo skydelyje. Elektrinio šildymo sistemos kelia ir kitų reikalavimų įvadui. Jei galvojate apie patalpų šildymą konvektoriais, reikalingą šildymo galingumą nustatysite šildomą plotą kvadratiniais metrais padauginę iš 50–70 W/m2. Tuo atveju 150 m2 ploto namui šildyti reikės papildomo galingumo įvado apie 10 kW. Jei naudosite kaupiančius energiją elektrinius šildytuvus, šį galingumą reikia dauginti iš 3, nes energijos 24 valandoms reikės sukaupti per 8 pigesnio energijos tarifo valandas.

Svarbu, kokią apšvietimo valdymo sistemą pasirinksime. Nuo to priklausys kabelių grandinės, jų ilgis ir vieta.

Jei galvojate apie patalpų šildymą konvektoriais, reikalingą šildymo galingumą nustatysite šildomą plotą kvadratiniais metrais padauginę iš 50–70 W/m2.

Šiuo atveju papildomas šildymo galingumas sudarys 30 kW. Atitinkamai didės kabelių skersmuo ir skydelio elementų galia.

Valdymo sistemos

Svarbu, kokią apšvietimo valdymo sistemą pasirinksime. Nuo to priklausys kabelių grandinės, jų ilgis ir vieta. Jei planuojate valdyti apšvietimą iš kelių vietų, tai dabar įprasta miegamajame, koridoriuje, laiptinėje nutiesti tam tikrus kabelius. Jei norite turėti daugiau patogumų ir galimybę ateityje tobulinti apšvietimo valdymą bei tobulėjant technologijoms įvesti naujų elementų, rekomenduojame naudoti skaitmenines programuojamąsias valdymo sistemas – europinę EIB (angl. Europen Installation Bus) ar amerikietiškąją LON. EIB yra vadinamoji atvirojo kodo sistema, kurią galima sujungti su kitomis sistemomis per programinius vartus (angl. gateway). Jei naudojate EIB valdymo sistemą, rekomenduojama pirkti taip paženklintus buitinius prietaisus. Tai reikš, kad šie prietaisai reaguos į EIB sistemos komandas ir juos bus galima užprogramuoti veikti bendroje sistemoje, pavyzdžiui, skalbimo mašiną užprogramuoti veikti, kai galioja pigus elektros energijos tarifas.

Planuodami apšvietimo sistemą nepamirškite, kad tai yra ir patalpų dizaino sudedamoji dalis. Apšvietimas turėtų derėti prie patalpų erdvės, baldų, patalpų funkcijos. Apšvietimu galima keisti patalpos ir žmogaus nuotaiką. Iš lubų sklindanti halogeninė taškinė šviesa, paliekanti tamsias lubas ir sienas, kuria intymią aplinką. Prie lubų pritvirtinti ar nuleisi stikliniai, šviečiantys į visas puses šviestuvai kuria bendrauti skatinančią atmosferą. Pasitelkus šviesą galima optiškai išplėsti arba susiaurinti erdvę. Patartina svarbiausioje patalpoje, pavyzdžiui, svetainėje, derinti keletą apšvietimo sistemų. Tai galėtų būti sistemos, kuriančios intymią, bendrauti skatinančią ir atpalaiduojančią nuotaiką, pagal poreikį jos įjungiamos atskirai. Atėjus būreliui draugų įjungtumėte bendrauti skatinantį apšvietimą, norėdami praleisti romantišką vakarą su sutuoktiniu – intymų, šitaip harmoningai suderindami veiksmą ir nuotaiką patalpoje.

Kabeliai

Visi elektros energiją naudojantys ir gaminantys prietaisai namuose sujungiami laidininkais, tai yra kabeliais. Iš pirmo žvilgsnio izoliuotas kabelis atrodo kaip paprasta virvutė, tačiau tai nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Kabeliai yra gana sudėtinga elektrinių komponentų sistema. Kabelį sudaro keturi pagrindiniai komponentai: laidininkas (gysla arba kelios gyslos), izoliacija, ekranas ir apvalkalas. Kabeliai gali būti vienalaidžiai, dvilaidžiai ir daugialaidžiai. Dažniausiai naudojami daugialaidžiai kabeliai, pagrindinis tokių kabelių pranašumas yra jų lankstumas. Jie lengviau instaliuojami, permontuojami, todėl ilgaamžiškesni, rečiau lūžta.

Renkantis kabelius namo sistemoms pagrindiniai pasirinkimo kriterijai yra šie: elektrinės charakteristikos, montavimo būdas, lankstumas ir skersmuo. Kabeliams izoliuoti dažniausiai naudojamas PVC arba polietilenas. Tokios izoliacijos pagrindinis trūkumas yra tas, kad degdama izoliacija yra mirtinai pavojinga žmogaus gyvybei, nes išskiria nuodingųjų medžiagų (halogenų) ir dūmų, jie sumažina matomumą net 90 proc. Montuojant elektros instaliaciją ir siekiant išvengti trikdžių grandinėse, jungiančiose jautrią aparatūrą ar jos elementus, būtina atskirti signalinius kabelius nuo galios arba maitinimo kabelių. Atstumas tarp tokių kabelių ar jų grupių turi būti ne mažesnis kaip 15 cm.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x