Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Renkantis būsto grindų dangą, pirmiausia reikia atsakyti į klausimą, kokios – natūralios ar dirbtinės – norite. Tada jau galima galvoti apie dangos ilgaamžiškumą, ekologiškumą, naudojimo ypatybes.

Dirbtinių dangų grupei priklauso didelė dalis dangų – nuo akmens, keramikos imitacijos iki visų rūšių medienos. Šios grupės daugumą sudaro PVC dangos. Jos tinka visų paskirčių patalpoms, nuo bendrų kambarių, prieškambarių, laiptinių, virtuvių iki specialios paskirties patalpų – vonių, sanitarinių mazgų, katilinių, sandėliukų. Šios dangos mėgstamos architektų dėl plačios spalvų skalės ir galimybių sukurti individualų grindų piešinį.

Laminuotas paprasta kloti

Laminuotos dangos – tai medžio ar akmens dangos imitacija. Jos patrauklios tuo, kad paklotų nereikia šlifuoti, lakuoti, dažyti, o grindų, ant kurių klojama, paviršius nebūtinai turi būti idealiai lygus. Laminuotos dangos nedegios, atsparios įbrėžimams, trinčiai, smūgiams, jų neveikia cheminės medžiagos ir ultravioletiniai spinduliai. Paprastai jos klojamos taip: klijuojamos tarpusavyje arba sukabinamos be klijų specialiai sukurta vadinamąja „click lock“ sistema. Dažniausiai laminuotos dangos klojamos ant minkšto 3 mm pakloto, jis kompensuoja nedidelius grindų nelygumus ir atstoja garso izoliacijos medžiagą. Tinka visoms gyvenamosioms patalpoms, išskyrus drėgnas, pavyzdžiui, vonią, sauną.

Galimybės sukurti individualų grindų piešinį, klojant tokio tipo dangą, ribotos, bet dėl nedidelio storio ją tinka derinti su kiliminėmis ir keraminėmis dangomis.

Laminuotos medienos plaušo grindlentės gali būti klijuojamosios arba suneriamosios. Jos dažniausiai klojamos kaip plūdriosios grindys. Tai yra tokios grindys, kurios nėra pritvirtintos prie pagrindo ar sienų, o paliekamas 1–1,5 cm tarpas tarp dangos ir sienų perimetro. Nė viena, juo labiau dvi lentos negali remtis į sienos paviršių. Vėliau šis tarpas uždengiamas tos pačios spalvos grindjuoste. Klojant plūdriąsias grindis ant tvirto pagrindo, tiesiama ir drėgmę izoliuojančios medžiagos. Tai būtina, kai klojama pirmame aukšte, po kuriuo nėra rūsio. Laminuotos grindų plokštės gali būti klojamos ir ant šildomųjų grindų.

Prieš klojant laminuotas grindlentes patariama dvi dienas iki klojimo neišpakuotas palaikyti toje patalpoje, kur jos bus klojamos – taip grindlentės prisitaiko prie patalpos aplinkos sąlygų. Klojant grindis kambario temperatūra turėtų būti ne mažesnė kaip 18 laipsnių.

Dirbtinių dangų grupei priklauso didelė dalis dangų – nuo akmens, keramikos imitacijos iki visų rūšių medienos.

Keraminių dangų įvairovė

Keraminės ir akmens masės dangos – seniausiai pasaulyje naudojamos dangos įvairios paskirties patalpoms. Anksčiau plytelės pastatuose būdavo klojamos praktiniais sumetimais, o dabar jos vertinamos ir kaip estetinis akcentas.

Renkantis plyteles, galima sukurti įvairių efektingų derinių, jų dydžiai taip pat gali skirtis. Medžio, akmens imitacija, metalizuoti paviršiai, kainos nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų litų už kvadratinį metą – rinktis galima ir pagal skonį, ir pagal piniginę.

Mūsų klimato sąlygomis prieš klojant keraminę dangą būtina įrengti šildomąsias grindis, kitaip vaikščioti bus nemalonu ir šalta. Jei nepamiršote pasirūpinti gera grindų hidroizoliacija, tai keraminės ir akmens masės dangos puikiai tinkamos visų paskirčių patalpoms, net ir toms, kuriose būna drėgna.

Kilimai padeda izoliuoti garsą

Kiliminės dangos – vienas iš pagrindinių mus supančių interjero elementų. Tokia grindų danga padidina garso izoliaciją ir leidžia sumažinti šildymo išlaidas. Kiliminės dangos klojamos ant lygaus, švaraus ir sauso paviršiaus.

Prieš klojant kiliminę dangą, patartina mažiausiai parą ją palikti toje patalpoje, kurioje bus klojama.

Kilimines dangas galima patiesti laisvai, tačiau dauguma gamintojų pataria jas klijuoti. Klijais turi būti nuteptas visas dangos paviršius, kad ji nesiraukšlėtų ir nesusibanguotų.

Plastikinių arba medžio plaušo grindjuosčių pranašumas, palyginti su medinėmis, yra tas, kad joms negresia jokia deformacija, jos nesudrėks ir neperdžius.

Parketas – ekologiška

Natūralios grindų dangos – tai pirmiausia parketas (parketlentės arba skydinis parketas). Šia medžiagą patariama rinktis, jei rūpi ekologiškumas ir nereikia itin taupyti. Klojant parketą, galima sukurti įvairių grindų raštų, jų paviršiai beicuoti įvairiomis spalvomis, galima lakuoti blizgiu arba matiniu laku. Beveik visa, kas būdinga natūraliai medienai, būdinga ir parketui. Vienintelė sąlyga – parketas turi būti sausas ir klojamas pagal griežtas technologijas. Parketą galima klijuoti, kloti ant specialiai OSB plokštėmis išlyginto paviršiaus tik ant betoninio pagrindo, o jo drėgnumas negali viršyti 3%.

Mediena yra izoliacijos medžiaga, bet tinka ir šildomosioms grindims. Skandinavijos šalyse prieš klodami parketą statybininkai patiesia 5 mm plieno lakštų, kad būtų daugiau atiduodama šilumos.

Skydinį parketą galima klijuoti tiesiai ant betono, bet grindys turi būti labai lygios. Pagal patalpos paskirtį galima pasirinkti tinkamą parketo storį – 7, 10, 14, 20 ar 22 mm. Kuo storesnis paviršius, tuo parketas ilgaamžiškesnis, tuo ilgiau nenudyla, tačiau plonesnę dangą lengviau kloti.

Viršutiniuose aukštuose, miegamuosiuose patartina dėti 7 mm storio grindis, o pirmame aukšte tiktų 14 mm (gali būti klojamos ant bet kokios kitos dangos) arba storesnis. Skydai gali būti dedami ir ant šildomųjų grindų.

Lentinės grindys – irgi iš natūralios medžiagos. Kad jos būtų gražios, turi būti ne tik gerai paklotos, bet ir kruopščiai nušlifuotos bei padengtos kokybiškais lakais, alyva ar vašku. Grindys šlifuojamos ir lakuojamos praėjus 4–10 dienų nuo paklojimo. Pirmąkart nulakuotos, visiškai išdžiūvusios grindys vėl šlifuojamos ir poliruojamos, o po to, gerai išvalytos, lakuojamos antrą kartą.

Medinius paviršius galima ir alyvuoti. Medis, padengtas alyva, kvėpuoja, išlaikoma gyva medžio struktūra, paviršius įgauna antistatinių savybių ir, žinoma, tampa atsparesnis. Alyvuojant, priešingai nei lakuojant, nesusidaro keleto sluoksnių, dėl to išlieka natūralaus medžio pojūtis.

Dažniausiai natūrali alyva naudojama egzotiškoms medienos rūšims – raudonmedžiui, tikmedžiui ar vyšniai. Yra ir baltos alyvos, ji pabalina medžio spalvą. Tokia paprastai dengiami ąžuoliniai, uosiniai, bukiniai, kleviniai, beržiniai ar pušiniai paviršiai. Nuteptos alyva ir tinkamai prižiūrimos dangos tarnavimo laikas neribotas.

Akmuo – prabangos simbolis

Akmens (granito, marmuro) danga – prabangi, aukštos kokybės natūrali medžiaga. Marmuras yra „minkštesnis“ už granitą, ne toks atsparus trinčiai ir kitokiam mechaniniam poveikiui (į jį gali įsigerti ir skysčių), todėl rečiau naudojamas grindims, kuriomis daugiau vaikščiojama.

Pasirinkus marmurinę židinio apdailą, tokio paties marmuro dažnai klojama ant grindų prie židinio angos, kameros. Tą patį galima daryti ir su granitu, tik jis daug atsparesnis, tvirtesnis, lygesnis akmuo.

Akmeninėms dangoms kloti reikia įgūdžių. Viena iš svarbiausių sąlygų – gyvenamosiose patalpose grindys turi būti šildomosios, kad šių medžiagų natūralumo nenuslopintų nemalonus akmens šalčio pojūtis.

Grindjuostė pagal dangą

Grindų dangos apvadai (grindjuostės) palei sienas, kaip ir dangos, gali būti natūralūs (medinės) arba dirbtiniai. Dažniausiai jie pasirenkami pagal grindų dangą. Kokios medžiagos danga – tokia ir grindjuostė.

Populiariausi grindų dangų apvadai yra iš laminuoto medienos plaušo ir iš putinto plastiko.

Plastikinių arba medžio plaušo grindjuosčių pranašumas, palyginti su medinėmis, yra tas, kad joms negresia jokia deformacija, jos nesudrėks ir neperdžius. Be to, montuojant plastikines grindjuostes nebereikia pastangų itin tiksliai supjauti ir suleisti kampus. Vidiniai ir išoriniai kampai, išilginės sandūros ir atviri galai jungiami specialiais gaubteliais. Plastikinėmis grindjuostėmis patogu paslėpti ir instaliacijos kabelius.

Sudėjus laminuotąsias plūdriąsias arba parketo grindis taip pat rekomenduotina rinktis plastikines, naujos rūšies grindjuostes, jos specialiais elementais tvirtinamos prie sienų. Toks tvirtinimo būdas daug patogesnis ir patikimesnis už grindjuosčių klijavimą.

Jei grindų danga – akmens masės arba keraminių plytelių, tada įprasta suklijuoti apvadą iš vienodo pločio grindų plytelių atraižų.

Kiliminės dangos grindų apvadai yra klijuojamieji plastikiniai loveliai (profiliai), matoma tik jų siaura viršutinė briauna, nes į juos įklijuojama tos pačios grindų dangos juosta.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x