Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Savo natūraliu grožiu, šiluma ir ekologiškumu medinės grindys gerokai pranašesnės už visas kitas grindų dangas. Dėl nenutrūkstamo technologijų tobulinimo šiandien medinės grindys tapo ne tik prieinamos platesniam gyventojų sluoksniui, bet ir dėl patikimumo bei ilgaamžiškumo atitinka reiklesnių vartotojų poreikius.

Skiriami du pagrindiniai medinių grindų tipai:

1) grindys iš masyvo,
2) klijuotinės trisluoksnės ar dvisluoksnės medinės grindys.

Grindys iš masyvo – tai gerai žinomas tradicinis lietuviškas parketas ir grindinės lentos. Klijuotinės daugiasluoksnės grindys – tai grindys, pagamintos iš kelių medienos sluoksnių, suklijuotų statmenai vienas kitam. Tai trisluoksnės parketlentės ir dvisluoksnis parketas. Medinės grindys dedamos ir buitinėse patalpose, ir visuomeniniuose pastatuose. Negalima jų kloti tik drėgnose erdvėse. Įvairios medienos rūšys skiriasi tankumu, todėl ir grindys iš skirtingų medienos rūšių skiriasi savo kietumu ir atsparumu. Parketo ir parketlenčių kietumas matuojamas Brinellio metodu: į medienos pavyzdį tam tikra jėga spaudžiamas rutuliukas, jo skersmuo 10 mm. Paskui matuojamas rutuliuko paliktas pėdsakas. Kietumas išreiškiamas brineliais. Kuo skaičius didesnis, tuo kietumo laipsnis aukštesnis, tai reiškia, kad medžiaga atsparesnė trinčiai ir įspaudams.

Pagal spalvą ir piešinį

Tradiciškai parketas gaminamas iš lapuočių medienos, nes ji kietesnė ir atsparesnė dilimui negu spygliuočių. Tačiau ir lapuočiai tarpusavyje skiriasi: vienos rūšys stabilios ir kietos, kitos – kaprizingos ir minkštos, vienas žinome nuo vaikystės, ne taip seniai pasirodė ir egzotinių rūšių. Pačios atspariausios klimato kaitai ir drėgmei yra egzotinės medienos rūšys: raudonmedis, akmenmedis, tikmedis ir kitos. Iš lietuviškos medienos tradiciškai grindims naudojamas ąžuolas ir uosis. Jautriausios drėgmei rūšys – bukas, klevas.

Dažniausiai parketą renkamės atsižvelgdami į medienos spalvą ir piešinį. Paprastai parketas pagal šakotumą, spalvą ir tekstūrą skirstomas į tris ar keturias kategorijas. Nuo rūšiavimo priklauso ir parketo kaina. Pavyzdžiui, pagal medžio tekstūrą rinktas spindulinio pjūvio parketas gali kainuoti beveik dvigubai daugiau negu nerūšiuotas. Kaina priklauso ir nuo parketo matmenų – kuo jie didesni, tuo ir kaina aukštesnė (tradiciškai storis yra 14–16 mm, plotis 40–70 mm, ilgis 200–700 mm). Daugelis įmonių nustato savo rūšiavimo kriterijus, todėl net ir to paties pavadinimo skirtingų įmonių gaminiai gali skirtis ir išvaizda, ir kokybe. Pažymėtina, kad pačios brangiausios rūšys ne visiems gali būti pačios gražiausios.

Pavyzdžiui, rinktinis spindulinio pjovimo ąžuolas, kurio visos lentelės turi tiesią linijinę tekstūrą, yra panašios.

Vietoj tikėtinos elegancijos ši medžiaga gali suteikti interjerui nuobodulio, monotonijos. O grindys, kuriose žaidžia įvairūs piešiniai, atrodys natūralios ir gyvos.

Lakas ar alyva?

Parketą galima lakuoti arba alyvuoti. Ką rinktis – laką ar alyvą, – priklauso nuo spalvos ir struktūros išryškinimo. Lietuvoje labiau įprasta parketo grindis lakuoti. Lakuotų grindų priežiūra labai paprasta. Kaip alternatyva lakui gali būti naudojama alyva. Įsigėrusi į medieną alyva padidina jos atsparumą, suteikia galimybę remontuoti tam tikras subraižytas vietas, išsaugo natūralų medienos grožį, tačiau jos eksploatacija ir priežiūra reikalauja daugiau pastangų. Alyva neuždeda apsauginės plėvelės, o tik įsigeria į viršutinį medžio sluoksnį. Alyvuotas grindis kartkartėm reikia atnaujinti.

Klijuotinių grindų pranašumai

Dvisluoksnis parketas yra panašių matmenų kaip ir tradicinis lietuviškas masyvo parketas (7– 12 cm pločio, 50–100 cm ilgio ir 10–12 mm storio). Viršutinis – kietmedžio grindų sluoksnis (3–6 mm storio). Apatinis – išlyginamasis, pagamintas iš faneros arba spygliuočių medienos. Trisluoksnės parketlentės – paprastai didelių matmenų (14–22 cm pločio, 210–240 cm ilgio, 13–19 mm storio) plokštės. Viršutinis sluoksnis 3–6 mm storio tauriosios medienos, vidurinis sluoksnis – pušies tašeliai, apatinis – spygliuočių lukštas. Trys sluoksniai suklijuoti statmenai vienas kitam. Dvisluoksnės ir trisluoksnės grindys, kaip ir tradicinis parketas, rūšiuojamos pagal tekstūrą ir spalvą.

Šių grindų paviršiai paprastai jau gamykloje būna nulakuojami arba alyvuojami. Masyvus ir daugiasluoksnis parketas vienas nuo kito skiriasi pirmiausia tuo, kad, keičiantis patalpų oro drėgniui daugiasluoksnio parketo konstrukcija 8–10 kartų stabilesnė ir patvaresnė. Todėl kelių sluoksnių parketas beveik „nejuda“, nesusibanguoja, jame neatsiranda plyšių. Medienos sluoksniai suklijuoti statmenai vienas kitam ir tai 70–80% sumažina medienos deformaciją. Trisluoksnės parketlentės gamyklinių sujungimo taškų turi 80% daugiau – taigi ir galimybių plyšiams atsirasti yra kur kas mažiau.

Daugiasluoksnės medinės grindys dažniausiai jau gamybos metu yra šlifuojamos ir lakuojamos. Danga yra visiškai baigta, ją telieka tik pakloti. Masyvų tradicinį parketą sudaro ištisinis medie- nos sluoksnis. Didelis tokio parketo matmenų medienos raštų pasirinkimas, yra galimybė dėlioti piešinius, pačiam pasirinkti norimą laką, jo blizgesį, atsparumą, tonuoti parketą norimais atspalviais.

Klojant nedidelių matmenų masyvų arba dvisluoksnį parketą lengva atrinkti lenteles pagal atspalvius, galima sukloti parketą pagal piešinius, pavyzdžiui, „eglute“, „kvadratais“ arba tiesiog simetriškomis „bangelėmis“.

Įrengimo būdai

Patalpos, kurioje bus klojamas parketas ar parketlentės, temperatūra turi būti 15–20°C, santykinis oro drėgnis 40–60%. Geriausiai parketą kloti baigus visus drėgnuosius apdailos darbus, t. y. dažyti, tinkuoti. Tai padės išvengti nepageidaujamų paviršiaus pažeidimų bei drėgmės, nuo jos parketas ar parketlentės gali išsipūsti.

Prieš klojant grindis ypač svarbu gerai paruošti pagrindą. Jis turi būti lygus, sausas, tvirtas. Labai dažnai taupydami pinigus pirkėjai nepakankamai lygiai paruošia pagrindus ar jų išvis nelygina, dėl to po kiek laiko atsiranda plyšių, grindys gali girgždėti, banguoti.

Taip pat labai svarbu gerai išdžiovinti naujai išlietus betoninius pagrindus. Betoninio pagrindo drėgnumas neturi viršyti 3%, norint pasiekti tokį rezultatą, naujai išlietas pagrindas turi džiūti 2–3 mėnesius. Medinių pagrindų: drožlių plokščių (OSB arba MDP), faneros, juodgrindžių drėgnumas turi neviršyti 12%.

Klojant parketą ar parketlentes būtina palikti 10–15 mm plyšį tarp grindų ir sienų. Jis paslepiamas grindjuoste. Tarpas reikalingas, nes grindys dažnai plečiasi, meistrų žodžiais, „vaikščioja“.

Masyvų ir dvisluoksnį parketą dėl jo palyginti nedidelių matmenų tvirtiname visa plokštuma prie pagrindo. Klijuojame klijais, jei yra galimybė – prikalame ir vinimis (tai priklauso nuo pasirinktų grindų bei pagrindo). Šio tvirtinimo būdo pagrindinis pliusas – akustinis (vaikščiojam tvirtomis grindimis, jos nebanguoja, negirgžda), trūkumas – nemenkos klijų sąnaudos, didesni reikalavimai pagrindui.

Dažniausios klaidos: Ar grindis klosime plūdriuoju būdu, ar klijuosime visa plokštuma prie pagrindo, dažniausias rūpestis – kaip paruošti lygų pagrindą. Dažnai pirkėjai, taupydami pinigus, nepakankamai gerai išlygina betoninius pagrindus, dėl to vėliau, grindis eksploatuojant, dėl pagrindo nelygumų atsiranda plyšių. Jei grindys suklotos plūdriuoju būdu, jos ima girgždėti, banguoti. Dažnai klientai nepakankamai išdžiovina naujai išlietus betoninius pagrindus, todėl ant jų paklotas parketas sugeria drėgmę ir po kurio laiko išsipučia.

Parketlentes paprastai tvirtiname suneriamuoju (plūdriuoju) būdu – tarpusavyje suklijuojame parketlenčių įlaidą ir išdrožą netvirtindami prie pagrindo. Pranašumai – šis tvirtinimo būdas yra optimalus, nes eksploatuojant grindis yra mažiausia galimybė atsirasti plyšiams, mažos klijų sąnaudos. Trūkumas – jei prastai išlygintas pagrindas, o taip dažnai pasitaiko, parketlentės gali girgždėti, banguoti. Parketlentės gali būti ir surenkamosios, klojamos be klijų. Pagrindinis jų pranašumas – greitai, paprastai ir švariai paklojamos grindys. Šiuo metu svarbiausia ir didžiausia vertybė yra laikas.

Pasirinkę šį variantą grindų klojimo laiką sumažinsite beveik perpus, be to, taip paklotoms grindims nereikia džiūti, jomis galima iš karto vaikščioti. Kadangi medis yra neblogas šilumos izoliatorius, tik iki 16 mm storio medinė danga tinka šildomosioms grindims. Nerekomenduojama rinktis buko ir klevo medienos, nes ji itin jautri drėgmės svyravimams. Jei planuojate įsirengti šildomąsias grindis, geriausiai pasirinkti dvisluoksnes ar trisluoksnes medines, nes jos stabilesnės ir patvaresnės drėgmės pokyčiams. Reikia laikytis pagrindinių nuorodų: betoniniai pagrindai turi būti kruopščiai paruošti ir išdžiovinti pagal specialistų instrukcijas; parketo paviršiaus įšilimo temperatūra turi būti ne didesnė kaip 25–26ºC; rekomenduojama pasirinkti klijus, kurių sudėtyje nėra vandens. Visada reikia išsiaiškinti, ar jūsų pasirinktos grindys gali būti šildomosios, atsižvelgti į klijų ir šildymo sistemos specifikaciją.

Grindų lentos

Kuo lentelės didesnės, tuo ir grindys gražesnės, bet reikia nepamiršti, kad kuo lenta platesnė, tuo ir medienos deformacija didesnė. Lietuvoje populiariausios grindų lentos gaminamos iš spygliuočių medienos – pušų, eglių. Pastaruoju metu gaminamos ir dygiuotos grindų lentos. Jos yra sujungtos iš trumpų medienos ruošinių. Sudėtos patalpoje tokios lentos dėl atspalvių įvairovės primena parketą. Dygiuotos lentos yra lygios ir tiesios, o trumpi ruošiniai neleidžia lentai „suktis“. Įprastiniai spygliuočių lentų matmenys: storis 30–40 mm, plotis 80–140 mm, ilgis 2.000– 6.000 mm. Rinkdamiesi lentas pasidomėkite, kur jos pagamintos, ar išlaikyti matmenys ir leistini nuokry-piai, t. y. ar gamintojas turi technines sąlygas, kad pagamintų kokybišką dirbinį.

Grindinių lentų pakuotes rekomenduotina atida-ryti toje patalpoje, kur bus klojamos grindys, kelios dienos prieš atliekant šį darbą, kad jos prisitaikytų prie patalpos drėgnio ir temperatūros. Tai bent iš dalies sumažins lentų traukimąsi džiūvant arba plėtimąsi brinkstant.

Prieš klojant lentas labai svarbu gerai paruošti pagrindą. Jei jis nelygus, gali atsirasti plyšių, tada vaikščiojant grindys girgžda, banguoja. Pagrindui išlyginti rekomenduojama naudoti gulekšnius. Gulekšniai klojami kas 40 cm. Reikia nepamiršti palikti 10–15 mm plyšius tarp lentų ir sienų, kolonų, vamzdžių. Grindims šlifuoti jums prireiks specialių šlifavimo mašinų. Jei darbų imsitės patys, įrankius galite išsinuomoti. Jei norite turėti tikrai kokybiškas grindis, šlifuojant būtina naudoti ir būgninę, ir diskinę mašinas. Taip pat labai svarbu tolygiai smulkinti šlifavimo popieriaus abrazyvųjį paviršių, nepraleisti nė vieno etapo. Šlifuojama keičiant šlifavimo popierių nuo rupaus, paprastai pradedame Nr. 24 –30, iki smulkiausio, Nr. 120–150. Glaistas parenkamas pagal medienos atspalvį. Jis kuo giliau įspaudžiamas į tarpus, o išdžiūvęs nušveičiamas šlifavimo popieriumi.

Medinių grindų paviršius padengiamas laku arba alyva. Lakuojamas ar alyvuojamas paviršius turi būti visiškai švarus ir sausas. Todėl nušlifuotas grindis reikia gerai išsiurbti. Jei ant lakuojamo paviršiaus liks dulkių, nulakuotas jis bus šiurkštus.

Lietuvoje gaminamos ir kietmedžio (ąžuolo, uosio) grindų lentos. Pagal kainą ir lygį kietmedžio masyvo lentos yra vertingiausias pasirinkimas medinių grindų paletėje. Kietmedžio masyvo grindų lentų grožį pastebės ir pagirs kiekvienas. Daugiausia gaminama šakotų kietmedžio masyvo lentų, lentų be šakų išeiga siekia tik apie 20%. Tad kainų skirtumas gali būti ryškus. Rekomenduojamas tvirtinimo būdas – klijuoti visą plokštumą prie OSB pagrindo ir lentas dar prisukti medvaržčiais.

Kad medinės grindys tarnautų jums ilgai, būtina paisyti pardavėjų patarimų, kaip jas reikia prižiūrėti. Medines grindis reikėtų valyti tik gerai išgręžtais skudurais, nepalikti drėgnų dėmių, nes nuo vandens pertekliaus gali pradėti juoduoti sujungiamosios siūlės. Valyti galima tik su specialiomis priežiūros priemonėmis. Prie lauko durų reikia padėti kilimėlius kojoms valytis, nes smėlis ir žvyras – pagrindiniai grindų priešai. Baldų kojų apačią reikia apklijuoti veltiniu.

Patalpos, kurioje bus klojamas parketas ar parketlentės, temperatūra turi būti 15–20 laipsnių C, santykinis oro drėgnis 40–60%.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x