Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Nesvarbu, iš kokių medžiagų pagamintas langas, jo galutinis efektyvumas priklausys nuo montavimo kokybės. Netinkamai sumontavus langą padidėja oro pralaidumas, šilumos nuostoliai, vandens laidumo ir kondensacijos tikimybė. Tai ne tik padidins pastato šilumos nuostolius, bet ir gadins sienas, šilumos izoliacijos sluoksnį bei patį langą.

Pastato sienoje sumontuotas langas sudaro tam tikrą barjerą tarp pastato vidinės erdvės ir aplinkos. Tinkamai sumontuotas langas sulaiko lietaus vandenį ir šaltą orą, besiskverbiančius iš aplinkos į patalpas, ir apriboja vandens garų srautą iš vidaus į išorę. Langas turi būti sumontuotas taip, kad šilumos nuostoliai būtų kiek įmanoma mažesni, būtų išvengta vandens garų kondensacijos ant lango nišos paviršių. Langų neturi veikti pastato deformacinės apkrovos, jos neturi trukdyti varstyti langų. Langų montavimo schemos ir būdai daugiausia priklauso nuo sienos konstrukcijos tipo. Dažniausiai kiekvienas langų gamintojas arba montuotojas turi savo parengtas langų montavimo schemas. Tačiau yra nustatyti tam tikri langų montavimo pastatų sienose principai.

Apsauga nuo vandens

Kad pro langą nesiskverbtų lietus ir jis negadintų lango, visų pirma reikia atkreipti dėmesį, kurioje sienos vietoje yra vandens barjeras. Jeigu sienos išorinis paviršius tankus ir mažai laidus vandeniui (mūras, tinkas, kitos dangos be plyšių ar tuštumų), langas montuojamas pagal pateiktą schemą. Taip įstatyto lango ir sienos vandens nelaidumą užtikrina sandarinimo siūlė tarp lango ir angos. Kadangi tai yra vienintelė užtvara lietaus vandeniui skverbtis į pastatą, ji turi būti įrengiama labai atidžiai. Pro šią siūlę prasiskverbęs vanduo jau neturės jokių galimybių pasišalinti arba išdžiūti.

Sienose, kurių apdailos apsauginis sluoksnis nėra labai sandarus (lakštinės medžiagos, lentelės) ir negalima visiškai užtikrinti, kad pro jį neprasiskverbs lietus, dedamos įvairios vėjo izoliacijos plėvelės ir numatomas šio sluoksnio drenažas. Nedideli kiekiai vandens, prasiskverbusio pro išorinį sienos sluoksnį, išteka į išorę sienos apatinėje dalyje ir nepatenka į tolimesnius sienų sluoksnius. Todėl montuojant langus svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog nebūtų pažeista sienos drenažo sistema, kad po apdailos sluoksniu susikaupęs vanduo galėtų laisvai ištekėti ir negadintų sienos bei lango. Turi būti nepažeistas apsauginės plėvelės vientisumas, sujungimo vietas reikia užleisti ir suklijuoti. Bendra montavimo schema yra tokia: išorinė plėvelė sienos įrengimo metu klojama ant sienos sluoksnio neatsižvelgiant į lango angą. Prieš statant langą plėvelė angos vietoje pjaustoma I formos siūlėmis ir apatinė bei šoninės dalys užlenkiamos į angos pusę. Toliau dedama apsauga nuo vandens lango angos apačioje, paskui šonuose. Toliau montuojamas langas su plonomis skardomis aplink visą rėmą ir ant viršutinės plonos skardos užleidžiama viršutinė plėvelės dalis.

Šilumos izoliacija

Montuojant langą, atsižvelgiant į lango tipą ir dydį, tarp staktos ir sienos būna 10–20 mm pločio tarpas, jis paliekamas dėl galimų lango matmenų nuokrypių ir siekiant išvengti sienos konstrukcijos poveikio pačiam langui. Nuo šio tarpo užpildymo sumontavus langą priklauso šilumos nuostolių ir vandens garų kondensato susidarymo ant lango angos vidinio paviršiaus galimybės. Taip pat turi būti apribota infiltracija pro šią sandūrą. Todėl ter- moizoliacijos medžiaga užpildomas visas tarpsluoksnis tarp sienos ir lango. Termoizoliacijai gali būti naudojama pluoštinės medžiagos, pūstasis polietilenas, mažai besiplečiančios poliuretano putos.

Vandens garų ir oro izoliacija

Garų izoliacija turi būti įrengta visose lango ir sienos sandūros vietose. Jeigu yra sienos garų izoliacijos sluoksnis, jis turi būti klojamas prie sienos sluoksnio nepaisant lango angos. Prieš dedant langą plėvelė karpoma X formos siūlėmis ir užlenkiama į lango angos pusę. Sudėjus šilumos izoliacijos sluoksnį sandūros vieta užtepama sandarinamąja mastika. Oro ir garo izoliacijos sluoksniai turi būti sudėti labai kruopščiai, priešingu atveju vandens garai skverbsis per siūlę ir kondensuosis termoizoliacinės medžiagos sluoksnyje tarp vidinės garų izoliacinės ir išorinės hidroizoliacinės sandarinimo siūlių.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x