Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2020

Profesionalus architektas žino, kad fasadui naudojamas medžiagas reikia derinti ir tarpusavyje, ir su aplinka. Kita vertus, fasado apdailai galima pasirinkti du būdus: prisiderinimo prie aplinkos arba kontrasto.

Jei namas yra prie miško ar sklype tarp didelių medžių ir pasirinkome niuanso (arba prisitaikymo) variantą, fasadui puikiausiai tiks medis. Spalvos ir medžiagos tokiam namui bus parinktos taip, kad pastatas susilietų su aplinka, tarsi ištirptų joje. Jam tiks ir akmuo, keramika, stiklas. Pavyzdžiui, į gamtos foną gerai įsilieja medinis namas su čerpių stogu.

Jei norite, kad namas kontrastuotų su aplinka, tuomet medžiagos turi būti visiškai kitokios nei aplinka, išsiskiriančios. Pavyzdžiui, metalo fasadas miško fone. Arba baltas tinkas kaip ryškus kontrastas žaliai gamtai. Baltas fasadas labai gerai atrodo tokioje aplinkoje, o prie jo tinka bet kokios stogo dangos.

Kontrasto būdas yra lengvesnis už niuanso, jis yra nesunkiai įgyvendinamas.

Derinti pagal pobūdį

Viename pastate skirtingas fasadų medžiagas reikėtų derinti pagal jų pobūdį. Vienos medžiagos yra natūralios, o kitos sukurtos žmogaus pastangomis. Konservatyvus požiūris iš esmės neigia sintetines medžiagas, nes jos byloja apie laikinumą. Plastikas, kuris imituoja medžio lentas, sijas arba akmenis, yra meninis melas. Plastikas turi būti toks, koks yra pagal savo pobūdį ir formą. Taip pat menine apgaule galime pavadinti ir stogus iš čerpes imituojančių skardos lakštų. Skarda neturėtų priminti kokios nors kitos medžiagos.

Kalbant apie tradicines statybines medžiagas, klasikinis sprendimas yra plytos, jos gali būti keraminės arba silikatinės, ir medis. Šie paviršiai turėtų būti sujungti metalu. Sandūra yra labai svarbus akcentas, tai tarpinis sluoksnis, jungtis, kuri įrėmina bei paryškina medžiagas ir sukuria aiškią ribą. Tokios ribos reikia ne tik dėl meninės prasmės, bet ir dėl techninių dalykų.

Statant mūrinį namą nereikėtų piktnaudžiauti skaldytomis plytomis. Kelių aukštų namas iš skaldytų plytų atrodo beskonis ir yra nepraktiškas. Po kelerių metų skaldyto mūro paviršius apdulkės ir namas atrodys purvinas. Skaldytas plytas reikėtų naudoti kaip intarpą, kaip fasado akcentą.

Tinkas yra pati neutraliausia medžiaga iš visų, skirtų namo apdailai. Renkantis fasadui tinką reikėtų žinoti, kad jie būna dviejų tipų – lygūs arba faktūriniai. Prie tinko tinka viskas: bet kokia spalva, bet kokia faktūra.

Rasti būdą, kaip pagyvinti rąstinį namą, sunkiau, nes toks statinys pats yra labai išraiškingas ir sunkiai dera su kitomis medžiagomis. Lengviau derinti, kai rąstai yra tik akcentas, tik detalė namui papuošti. Prie rąstinio namo derinti būtų galima ypač kontrastingą medžiagą (pavyzdžiui, metalą arba akmenį). Tačiau gyvenamojo namo puošybai naudoti daug akmens yra rizikinga, nes tai ne gyvenamojo namo medžiaga. Iš akmens gali būti įrengtas cokolis, laiptai arba kokia kita detalė, bet su šia medžiaga reikėtų elgtis saikingai, atsargiai.

Rąstus traktuojant kaip statybinę medžiagą, nebūtina ieškoti derinio, nes jie patys yra dekoratyvūs ir šilti. Statant namą iš rąstų labai svarbu neapsirikti dėl stogo. Pasirinkus tokiam statiniui neadekvačios kategorijos medžiagą, galima labai nupiginti namą ir padaryti jį neišvaizdų.

Visos medžiagos pagal pobūdį yra geros meninės priemonės. Net ir plastikas yra puiki medžiaga, jei ji tinkamai pritaikoma. Plastikinis namas ir išoriškai, ir iš vidaus (plastikiniai baldai, net indai) gali būti įdomus meninis sprendimas.

Jeigu gyvenamojo namo idėja – konteineris, jei namas suprantamas kaip mašina gyventi, jo fasadui gali tikti ir metalo plokštės, nes metalas, kaip ir visos kitos medžiagos, yra meninė priemonė. Jei norite, kad namas būtų kontrastas aplinkai, kontrastas visuomenei, kontrastas gyvenimo stiliui, metalas puikiai tiks.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x